Kupujemy dom marzeń

Zakup mieszkania to bardzo ważna inwestycja wiążąca na długie lata, dlatego warto przemyśleć każdy z aspektów przy poszukiwaniu swojego wymarzonego lokum.

Od czego zacząć?

Najpierw musisz zdecydować, czy chcesz kupić mieszkanie, w którym ktoś już kiedyś mieszkał, czy wolisz być raczej prekursorem w tej sprawie. Wbrew powszechnym oczekiwaniom, wciąż dużą popularnością cieszą się mieszkania z rynku wtórnego, które potencjalnych lokatorów przyciągają niższą ceną (często jednak, mimo niskiej ceny zakupu, dużo pieniędzy trzeba włożyć w remont takiego mieszkania).

Kiedy podejmiesz decyzję co do typu mieszkania, warto żebyś zastanowił się nad jego wielkością. Na rynku panuje największy popyt na mieszkania małej i średniej wielkości (45 – 55 m2), najlepiej dwupokojowe z balkonem na stronę południową i podziemnym garażem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bardzo łatwo można je wynająć w korzystnej cenie.

Skąd wziąć pieniądze na zakup mieszkania? Jednym z najpopularniejszych źródeł są banki, swoim klientom oferujące szeroką gamę kredytów, w tym przypadku ze szczególnym uwzględnieniem kredytu pod hipotekę.

Jak znaleźć wymarzone mieszkanie? Z pewnością najlepszą bazę ogłoszeń o nieruchomościach można znaleźć w Internecie, gdzie na bieżąco powstaje coraz więcej specjalizujących się w tym charakterze serwisów. Jeśli nie ufasz transakcjom dokonywanym drogą elektroniczną, możesz również udać się do biura nieruchomości, gdzie wyspecjalizowana kadra pracownicza z pewnością pomoże ci w krótkim czasie dokonać zakupu. Pamiętaj jednak, że usługi agencji nieruchomości wiążą się z dodatkowymi kosztami dla twojego portfela.

Podczas wyboru idealnego mieszkania czy domu musisz być bardzo czujny, żeby nikt cię nie oszukał. Na co powinieneś zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim powinieneś sprawdzić stan prawny lokalu, którym jesteś zainteresowany. Warto jest też zainteresować się drogą dojazdową do budynku, jego okolicą, a także rozmieszczeniem mieszkania i sąsiedztwem.

Nie chcesz przypadkiem przepłacić? W związku z tym, że bardzo ciężko jest ocenić, która cena jest okazyjna, a która wygórowana, warto jest porównać kilka podobnych ofert i wybrać tę korzystniejszą.

Powyższe rady to jedynie początek. Zakup mieszkania, jak widzisz, wiąże się z wieloma czynnikami, a decyzja, którą ostatecznie podejmiesz może zaważyć na twojej przyszłości.