Nieprzyjemne choroby skórne – porady

Żadna choroba nie jest dla osoby chorej przyjemna, ponieważ zawsze trzeba zmagać się z długotrwałym leczeniem, które często jest kosztowne i nie przynosi od razu pożądanych rezultatów. Tak jest w przypadku wielu chorób skóry. Trudno się je leczy, a niektórych z nich – takich jak łuszczyca, nigdy nie da się w stu procentach wyleczyć.

Chorobę można i nawet trzeba leczyć przez całe życie. Bywają nawet całe lata, kiedy pacjenci nie mają jej najmniejszych objawów. Niestety, po okresie ciszy nigdy nie wiadomo kiedy choroba powróci i to z jakim natężeniem. Łuszczyca, jak wynika z wieloletnich badań zdrowia, jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą. Powstaje wskutek nieprawidłowego i bardzo przyspieszonego rogowacenia naskórka. Objawia się tym, że na całym ciele lub kolanach, łokciach, dłoniach, plecach i dekolcie powstają ciemne plamy o zabarwieniu czerwonym lub nawet brunatnym z których łuszczy się obficie martwy naskórek.

Choroba skóry, jaką jest łuszczyca jest niezwykle kłopotliwa i mało estetyczna. Osoby chore często są wyśmiewane i stają się obiektami niewybrednych żartów, dlatego oprócz leczenia ciała, łuszczyca musi być leczona na płaszczyźnie psychicznej, ponieważ chore osoby często wycofują się z życia towarzyskiego, wstydzą się siebie i popadają w kompleksy. Najgorsza jest łuszczyca głowy, ponieważ przypomina bardzo ostry łupież. Czasami doprowadza do wypadania włosów lub do ich przerzedzenia.

Ludzie często chorują też na inne choroby skóry takie jak egzema lub atopowe zapalenie skóry. Te choroby objawiają się zaczerwienioną skórą, która swędzi, jest szorstka w dotyku i niekiedy bolesna. Leczenie jest dość proste – dermatolog zapisuje maści i kremy, które zawierają sterydy oraz silnie nawilżające emulsje do kąpieli i żele pod prysznic. Takich objawów nigdy nie można ignorować, ponieważ jeśli zaniedbamy leczenie, to choroba może się bardzo rozwinąć i będzie o wiele trudniejsza do leczenia, niż wtedy, gdy zareagujemy w porę i szybko. Nigdy nie wolno lekceważyć objawów chorób skórnych.